Aktualitet Politikë

Reforma zgjedhore/ Ja si funksionon modeli danez:

Mbretëria e Danimarkës zgjedh një dhomë të vetme parlamentare, Folketing. Përbehet nga 179 parlamentarë, Ishujt Faroe dhe Gruenlanda secili zgjedh dy parlamentarë shtesë. 135 vende zgjidhen në dhjetë zona elektorale plurinominale me një sistem proporcional. 40 vendet e mbetura caktohen gjithmonë në mënyrë proporcionale por mbi baza kombëtare. Pragu i barrierës është 2%.

Danimarka ka një sistem shumëpartiak, me parti të shumta politike ku shpesh asnjë parti nuk ka mundësinë të fitojë një shumicë më vete dhe partitë duhet të bashkojnë forcat me njëra-tjetrën për të formuar koalicionin qeverisës.

Zgjedhjet parlamentare bëhen zakonisht çdo katër vjet.

Lini një Përgjigje

Plotësoni më poshtë të dhënat tuaja ose klikoni mbi një nga ikonat për hyrje:

Stema e WordPress.com-it

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj WordPress.com. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Google

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Google. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Twitter-i

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Twitter. Dilni /  Ndryshoje )

Foto Facebook-u

Po komentoni duke përdorur llogarinë tuaj Facebook. Dilni /  Ndryshoje )

Po lidhet me %s

Këtë e pëlqejnë <span>%d</span> blogues: